Żyjemy w czasach, w których komputer stał się nieodłącznym elementem naszej codzienności. Coraz częściej słyszy się o uzależnieniach od gier komputerowych wśród już nawet kilkuletnich dzieci.
Do poradni psychologicznych zgłasza się coraz większa liczba rodziców, którzy szukają pomocy i wsparcia dla swoich pociech.
Czy komputer może być niebezpieczny?
Z całą pewnością właściwie użytkowany może przynieść wiele korzyści, natomiast nieumiejętne posługiwanie się nim prowadzi do wielu chorób, nie tylko sfery psychicznej, ale też fizycznej i emocjonalnej.
Jako mama sześcioletniego chłopca, który dzięki starszemu koledze bardzo szybko poznał tajniki gier, miałam okazję przyjrzeć się, w jaki sposób zmienia się moje dziecko. Z radosnego, aktywnego, pełnego ciekawości świata chłopca stał się zamkniętym w sobie dzieckiem, które straciło jakiekolwiek inne zainteresowania poza światem wirtualnym.
Brak dostępu do komputera wyzwalał w nim złość, a nawet agresję.
Sytuacja ta stała się dla mnie motorem do poszukiwań, w jaki sposób radzić sobie z tym nałogiem. Zaczęłam szukać informacji w Internecie na temat symptomów, które świadczą o uzależnieniu, jak również o sposobach radzenia sobie z dzieckiem, powoli wdrażając je w życie.

 


Pierwsze niepokojące objawy świadczące o tym, że dziecko jest uzależnione, to:
— spędzanie każdej wolnej chwili w sieci
— nieustanne myślenie o grach
— problemy ze snem i skupieniem uwagi
— zapominanie o przyjmowaniu posiłków i odkładanie na później wizyty w toalecie
— brak zainteresowania kontaktami z rówieśnikami
— stwarzanie wokół siebie nerwowej atmosfery.

W późniejszym etapie pojawiają się napady lęków, bezsenność, agresja. Długotrwałe siedzenie przed komputerem powoduje różnego rodzaju dolegliwość kręgosłupa i innych narządów. W końcu następuje utrata kontaktu z realnym światem.

Pomyślałam, że wystarczy ograniczyć czas spędzany na grach lub całkowicie zabronić dziecku dostępu do komputera. Okazuje się jednak, że trzeba wybrać zupełnie inną drogę. Jedynym sposobem jest umiejętne dotarcie do dziecka i uświadomienie mu, że jest uzależnione.
Jest to temat bardzo obszerny, na który z całą pewnością wypowiedzieć mógłby się niejeden rodzic czy psycholog.
Postanowiłyśmy z koleżanką bardziej zgłębić ten temat, a także przygotować event dla dzieci i rodziców na temat siecioholizmu, który znajduje się w dziale OFERTY agencji Art-East.pl.

Więcej na temat uzależnienia od komputera można poczytać w artykule Sylvi Złotuchy w dziale PSYCHOLOGIA.