Papas arrugadas, czyli pomarszczone ziemniaczki z sosem Mojo Verde.

Gdy byłam na Wyspach Kanaryjskich, zakochałam się w daniu bardzo charakterystycznym dla kuchni Wysp Kanaryjskich, w Hiszpanii. Kto był, ten słyszał o PAPAS ARRUGADAS – nie uwierzę, że było inaczej 😉

Postanowiłam odtworzyć ten kulinarny specjał i… UDAŁO SIĘ! :)) Jakie to było sssmmmaczne ;D

Papas arrugadas w języku hiszpańskim to po prostu pomarszczone ziemniaczki. Przepis polega na gotowaniu ich w mocno zasolonej wodzie, najlepiej najzdrowszą, multizmineralizowaną naturalnie – solą morską. Najważniejszy jest właściwy dobór ziemniaków, odpowiednio małych, najlepiej młodych i dobrych jakościowo (w Hiszpanii idealna odmiana to tzw. papas negras). Ich dopełnieniem są wyśmienite, bardzo ostre, kanaryjskie sosy: czerwony – mojo rojo znany również jako mojo picón oraz zielony – mojo verde. Poniżej przepis na pomarszczone ziemniaczki z Kanarów oraz na salsę MOJO VERDE, czyli z dominacją świeżej kolendry.

Składniki (dla 2 osób):

1 kg młodych ziemniaków (najlepiej małych)
10 dag soli gruboziarnistej morskiej

Ziemniaków nie obieramy ze skórki, a jedynie dokładnie myjemy.
Umieszczamy w garnku razem z solą i zalewamy tylko taką ilością wody, aby były one do połowy w niej zanurzone. Przykrywamy i gotujemy na dużym płomieniu 25 minut, co jakiś czas mieszając, aby równomiernie się ugotowały.JA DO WODY DODAJĘ PÓŁ CYTRYNY. DZIĘKI TEMU SÓL MA WIĘKSZY TRUD PRZEBRNIĘCIA PRZEZ SKÓRĘ DO „SERCA” ZIEMNIACZKA 😉

Po tym czasie, kiedy ziemniaki są już prawie miękkie, zdejmujemy pokrywkę i dalej gotujemy, aby cała woda wyparowała, a sól osadziła się na skórkach ziemniaków.

Podajemy gorące z sosami mojo rojo i mojo verde.

SOS MOJO VERDE

Składniki:
1 świeża zielona papryka
1 pęczek świeżej kolendry
3 ząbki czosnku
½ łyżeczki soli morskiej gruboziarnistej
1 łyżeczka nasion kminu rzymskiego
100 ml oliwy z oliwek
3 łyżki białego octu winnego lub 3 łyżki cytryny

Najlepiej zmiksować wszystko blenderem lub zmiażdżyć w moździerzu, wówczas umieszczamy wszystkie składniki poza oliwą z oliwek i octem/cytryną i rozcieramy je na jednolitą pastę.

Łączymy aromatyczną pastę z oliwą z oliwek i octem winnym/ z cytryną.

Autor tekstu: Sylvi Złotucha
Przygotowanie materiału: Sylvi Złotucha